ایکیگای چیست
بازدید 365
0

ایکیگای چیست و چگونه می تواند زندگی من را تغییر دهد؟

ایکیگای چیست ؟ ممکن است این سوالی باشد که هرگز از خود نپرسیده اید!

ایکیگای یک فلسفه باستانی ژاپنی است که شیوه زندگی مردم ژاپن را در بر گرفته است. برخی معتقدند این حتی دلیل شادی و طول عمر آنهاست. از ایکیگای به عنوان روشی برای کشف شغلی معنادار استفاده می کنند.

در این مقاله، درمورد اهمیت و معنای ایکیگای صحبت میکنیم. همچنین درباره چگونگی پیدا کردن و پیاده‌سازی ایکیگای خود و مواردی که هنگام انجام کارهای درونی برای یافتن آن باید به آن توجه کنید، بحث خواهیم کرد.

Ekigai

معنای ایکیگای چیست ؟

Ikigai یک مفهوم ژاپنی است که به معنای “دلیل بودن شما” است. اما معنای کلمه های ایکیگای چیست ؟

“Iki” در ژاپنی به معنای “زندگی” است و “gai” به معنای ارزش است. ایکیگای شما هدف زندگی یا سعادت شماست. این چیزی است که شما را شاد می کند و به شما انگیزه می دهد که هر روز از رختخواب خارج شوید.

ذکر این نکته مهم است که فلسفه سنتی ژاپن بر یافتن سعادت شما متمرکز است، اما تفسیر غربی از ایکیگای به عنوان روشی برای یافتن شغل رویایی شما استفاده کرده است.

نسخه غربی ایکیگای می گوید که شما شغل رویایی خود را زمانی پیدا میکنید که حرفه شما شامل این چهار ویژگی باشد:

 • کارهایی که دوست دارید انجام بدهید و مورد علاقه شماست.
 • کارهایی که درآن استعداد دارید.
 • لیست کارهایی که میتوانید از طریق آن ها کسب درآمد کنید.
 • چیزهایی که جامعه به آن ها احتیاج دارد.

هم پوشانی این چهار حوزه باهم ایکیگای هرکسی را نشان میدهد. و برای درک بهتر به نموادر زیر توجه کنید.

چهار حوزه ایکیگای

نقطه مرکزی نمودار که در آن هر چهار دایره با هم همپوشانی دارند، ایکیگای شما است.

چرا ایکیگای مهم است؟

ژاپن در رتبه دوم امید به زندگی در جهان قرار دارد و به طور میانگین زنان 88.09 سال و مردان 81.91 سال عمر کنند. درست است که رژیم غذایی در این مورد نقش دارد، اما بسیاری از مردم ژاپن معتقدند که ایکیگای نقش زیادی در طول عمر و داشتن زندگی شاد دارد.

جدای از زندگی طولانی تر و شادتر، دانستن ایکیگای خود می تواند به شما کمک کند:

 • سبک زندگی کاری ایده آل خود را طراحی کنید.
 • در محل کار روابط اجتماعی قوی ایجاد کنید.
 • یک تعادل سالم بین کار و زندگی ایجاد کنید.
 • رویاهای شغلی خود را دنبال کنید.
 • از کارت لذت ببرید.
 • با کاری که آرزوی انجامش را داشتید و کاری که دنیا به انجام آن نیاز دارد، هماهنگ می شوید.
معنای ایکیگای

چگونه ایکیگای خود را پیدا کنیم ؟

اول از همه یک کاغذ و قلم بردارید و چهار دایره به شکل زیر رسم کنید.

چگونه ایکیگای خود را کشف کنیم

و حالا به چهار سوال زیر پاسخ دهید !

 1. در انجام چه کارهایی مهارت دارید؟ همان مهارت هایی که در انجام آن ها استعداد دارید. پاسخ های خود را در دایره سمت چپ (سبز رنگ) ثبت کنید.
 2. چه چیز ها و یا چه کار هایی را دوست دارید انجام بدهید؟ پاسخ های خود را در دایره بالایی ( نارنجی رنگ) ثبت کنید.
 3. دنیا به چه چیزهایی احتیاج دارد؟ 10 سال و 100 سال آینده را تصور کنید – آیا کار شما همچنان ارزشمند خواهد بود؟ آیا کار مد نظر شما باعث حل یک مشکل اجتماعی، اقتصادی یا زیست محیطی می شود؟ پاسخ های خود را در دایره سمت راست (صورتی رنگ) ثبت کنید.
 4. از چه کارهایی میتوانم کسب درآمد کنم؟ آیا افراد دیگری برای همان کاری که شما انجام می دهید دستمزد دریافت می کنند؟ آیا سطح رقابت سالمی برای کار شما وجود دارد؟ پاسخ های خود را در دایره پایین (آبی رنگ) ثبت کنید.

و حالا وجه اشتراک این چهار حوزه میشود ایکیگای شما! یعنی همان دلیلی که برای آن باید تلاش کنید و راه سعادت شماست .

پیدا کردن ایکیگای خود به این معنی نیست که شما همه جنبه های حرفه خود را دوست خواهید داشت. بلکه به این معناست که شما حاضرید حتی قسمت های نه چندان عالی را بپذیرید. این به این دلیل است که شغل شما با آنچه دوست دارید، چیزی که برای آن پول می گیرید و آنچه دنیا به آن نیاز دارد، همسو است.

توجه: در راه کشف اینکه ایکیگای چیست برای هرکس شک، ترس یا افکار منفی طبیعی است. مواجهه با آینده شما می تواند مانند یک چالش سنگین به نظر برسد. راه حل این است که به تردیدها و ترس های خود معنا و مفهومی نسبت ندهید. شما قوی تر و سازگارتر از آن چیزی هستید که فکر می کنید.

راه حل های ثابت قدم ماندن در ایکیگای خود چیست ؟

هنگامی که ایکیگای خود را پیدا میکنید با انجام کارهای زیر در راه موفقیت ثابت قدم می مانید.

 1. برای خود اهداف کوچک مشخص کنید : هنگامی که اهداف سالانه خود را یادداشت کردید، اهداف کوچک ماهانه ایجاد کنید تا به شما در رسیدن به آنها کمک کند. نکته کلیدی این است که تا زمانی که به هدف بلندمدت خود برسید، قدم های موثری بردارید. و وقتی به اهداف کوتاه مدت خود میرسید احساس رضایت و موفقیت میکنید.
 2. برنامه ریزی کنید : اکنون که فهرستی از اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت دارید، آنها را با استفاده از نمودار، تقویم یا دفترچه یادداشت سازماندهی کنید. با برنامه ریزی کردن احساس قوی بودن و منطم بودن میکنید و همین انگیزه ای میشود برای رسیدن به اهداف تان.
 3. از مشاوران و مربیان و افراد موفق کمک بگیرید.
 4. آزمایش کردن و کسب تجربه : اکنون که برنامه رسمی خود را آماده کرده اید، وقت آن است که آن را آزمایش کنید. آیا به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود می رسید؟ آیا چیزی شما را آزار می دهد؟ از اشتباهات خود درس بگیرید و با موفقیت هایتان به مرحله بعدی اهداف خود فکر کنید.
راه حل های ثابت قدم ماندن در ایکیگای خود چیست ؟

3 چالشی که ممکن است هنگام کشف ایکیگای خود با آن روبرو شوید !

کشف اینکه ایکیگای چیست همیشه آسان نیست، اما با کمی پشتکار به دست می آید. در این فرآیند ممکن است چند چالش به وجود بیاید که آن هارا بررسی میکنیم.

1. احساس غرق شدن

طبیعی است که وقتی می خواهید هدف خود را کشف کنید، احساس غرق شدن کنید. راه حل این است که به حرکت رو به جلو ادامه دهید و در مواقعی ضروری از مشاوران و متخصصان کمک بگیرید. همچنین گام های عملی در جهت اهداف خود، هر چند کوچک، بردارید. و در هر صورت نترسید و به حرکت خود ادامه دهید!

2. احساس کم بودن وقت

خبر خوب در مورد زمان این است که شکل پذیر است. با مقداری خلاقیت، می‌توانید آن را متناسب با نیازهای خود گسترش دهید و سازماندهی کنید.

به عنوان مثال، یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید تا روی علاقه خود کار کنید. یا وقتی در ماشین هستید به پادکست توسعه شغلی گوش دهید. خلاق باشید، به دنبال شکاف های زمانی باشید، و برنامه خود را در جایی که برای شما منطقی است تنظیم کنید. و فراموش نکنید که نباید به خودتان سخت بگیرید.

3.احساس ترس

مغز ما برای محافظت از ما در برابر خطر ساخته شده است و می تواند خطر را حتی زمانی که وجود ندارد احساس کند. وقتی برای رسیدن به هدفی کار می کنید، گنار گداشتن ترس سخت هست اما با کمی تمرین، آسان تر خواهد شد. احساس ترس باید به اندازه باشد تا بین احتیاط کردن و حرکت کردن در مسیر اهداف مان تعادل برقرار شود.

3 چالشی که ممکن است هنگام کشف ایکیگای خود با آن روبرو شوید

همچنین در پیویو می خوانید :

https://pioio.com/mag/2022/02/17/how-to-meditate-make-meditation-a-habit/ https://pioio.com/mag/2018/11/12/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d9%88-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a2%d9%86/ https://pioio.com/mag/2019/07/27/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%b1%d8%af%da%af%db%8c-%d9%86%d8%a7%d8%b4%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/
ایکیگای چیست ؟

“Iki” در ژاپنی به معنای “زندگی” است و “gai” به معنای ارزش است. ایکیگای شما هدف زندگی یا سعادت شماست. این چیزی است که شما را شاد می کند و به شما انگیزه می دهد که هر روز از رختخواب خارج شوید.

چرا ایکیگای مهم است ؟

چون میتوانید رویاهای خود را دنبال کنید و با کاری که آرزوی انجامش را داشتید و کاری که دنیا به انجام آن نیاز دارد، هماهنگ می شوید.

چهار حوزه ایکیگای چیست ؟

مهارت و تخصص – اشتیاق – شغل – نیاز جهان

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

fateme danesh nhd

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *