چرا نشان ؟ نشان یا ویز
بازدید 557
۲

چرا نشان ؟ تلاشی ناموفق در بومی سازی

ترافیک ، دود ، ازدحام و مشغله، کلماتی که وقتی می خواهیم از مسیریاب استفاده کنیم و تو ذهنمون میاد. این روزها هممون از این قبیل سرویس ها استفاده می کنیم تا توی زمانمون صرفه جویی کنیم و سریع تر به مقصد برسیم. سرویس هایی مثل گوگل مپ و ویز ، بین کاربران محبوبیت زیادی دارند و با خدماتی که به طور همیشگی به خود اضافه میکنند، حقیقتا کاربران رو مجذوب خودشون کرده اند. مثل تمامی نمونه های موفق بین المللی، پس از مدتی اندیشه بومی سازی این سرویس ها به فکر متخصصان داخلی میوفتد، اما حقیقتا ، سرویس های داخلی ( نشان ، بلد و امثالهم ) از هر نظری ( فناوری ) فرسنگ ها فاصله دارند با چیزی که باید باشند.
در این مقاله از تجربیات شخصیم در رابطه با استفاده از مسیریاب های داخلی براتون می گم تا این مسیریاب ها شما رو سردرگم نکنند.

نشان ، اره یا نه؟

همونطور که گفتم ، مسیریاب ها اصولا برای یافتن سریعترین و بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد طراحی شده اند اما در این میان گاهی اوقات ، بدتر مارو سردرگم می کنند . اما سوالی که به ذهن می رسد ، این است که ایای روزی می رسد که یک مسیر یاب وطنی بتواند پاسخگوی نیاز های ما باشد ؟ محصولی که به آن اعتماد کنیم و یک خط قرمز پررنپ روی سرویس های خارجی بکشیم . اگر نظر من رو بخواهید ، الان و در همین لحظه ، خیر .
قبول دارم مسیریاب بومی «نشان» برخلاف دیگر نمونه های داخلی ، با سرمایه گذاری خصوص و بدون ادعاهای عجیب ، توانسته تا حد خوبی نیاز های پیش و پا افتاده کاربران را برطرف کند، اما واقعا در این کار، به اندازه کافی موفق بوده است ؟
نشان برخلاف دیگر نمونه های داخلی ، از نقشه های گوگل استفاده نکرده است و با شخصی سازی نقشه های متن باز ( OSM ) برای بروز رسانی به گوگل وابسته نیست، اما به چه قیمت ؟

معایب نشان

 • کسی که تجربه استفاده از ویز و گوگل مپ رو داره ، هرگز نمی تواند ارتباط خوبی با نشان برقرار کند ، ویز سطح توقعات رو بالا برده و حتی باوجود فیلترشدنش بازم کاربران اعتماد خاصی به ویز دارند .
 • طبق گفته رانندگان اسنپ و تاکسی ها ، نشان صرفا به درده نقشه خوانی می خوره ، بلد هم که نگویم بهتر است. در چنین شرایطی گاها پیش میاد که رانندگان تصمیم میگیرند به جای استفاده از این دو سرویس داخلی ، از تجربه شخصی استفاده کنند.
 • طبق گفته ها ، نشان الگوریتم پیش و پا افتاده ای در مسیریابی داره و حتی گاها به قدری مسیر رو دورتر می کند که کاربران تصمیم می گیرند خود راه را پیدا کنند.
 • ویز ، با جزئیات زیادی که حتی توسط کاربران اضافه می شود ، تمامی ابعاد یک مسیر رو به شما نشون می ده و حتی می توانید چشم بسته به ویز اعتماد کنید .
 • دوربین های راهنمایی رانندگی درون مسیریاب نشان ، به طور دقیق وجود ندارند ، سرعت مجاز را نشان نمی دهد در حالی که تمامی موارد در ویز به خوبی پیاده سازی شده است.
 • نشان ، بجای اینکه تمرکز خود را بر روی ساختن نقشه ای با جزئیات فراوان کند ، اپشن کروز روی نقشه را اضافه کرده است که به طرز عجیبی ، درست عمل نمی کند و حتی تمرکز کاربر را از بین می برد .
 • مسیر دهی در نشان به طرز غیرقابل باوری ، اشتباه است ، به طوری که یک مسیر پیشنهادی توسط نشان را میروی ، به میانه مسیر که رسیدی ، نقشه ریست می شود و مسیر دیگر را نشان می دهد به بیانی دیگه ” هرچی تا الان اومدی اشتباه بوده کاربر عزیز “
 • مدام هنگ می کند و کرکتر های موجود در نقشه ، مکان یابی دقیقی ندارند .

  حال نظرات برخی کاربران رو در مورد استفاده از ویز و نشان براتون اوردم که بتونید بهتر تصمیم بگیرید :

– «من هر سه تا اپ رو دارم، بلد که … آدم رو دیوونه می‌کنه، نشان مسیریابیش بد نیست ولی مدل راهنمایی کردنش خیلی افتضاحه، مثلا بیشتر می‌گه به مسیر خود ادامه دهید، این رو می‌خام چیکار من؟ باید جاهایی که باید بپیچیمو بیشتر راهنمایی کنه یا مثلا دوتا پیچ پشت سرهم، اولیو می‌گه، دومی رو می‌مونه، آدم کم می‌مونه بره تو جدول، خلاصه ویز هیچکدوم از این ایرادات رو نداره. از اونایی که این اپ‌ها رو می‌سازن، خواهش می‌کنم یکی دو ماه با ویز کار کنن، بعد بیان مثلش رو بسازن. چون بهتر از این نمی‌شه.»

– «من هم بلد و هم نشان نصب کردم… ولی هر دو، مسیر دور تر میبرتت، از مسیر نزدیک هدایتت نمی‌کنه… ویز خیلی بهتره…حداقل کیفیت برنامه ایرانی رو بالا ببرید.»

– «والا من راننده اسنپ بودم، اول ویز داشتم واقعا عالی بود بعد که فیلتر شد، بلد رونصب کردم، وسط راه کلا قطع می‌شد، یه یه دفعه کلا می‌رفت یه جای دیگه، بدون مسیریابی که نمی شه اسنپ کار کرد، کلا بی خیال اسنپ شدم، اومدم بیرون. نشان هم که دقیقا عین بلده، اگه از این دوتا مسیریاب استفاده کردید حواستون باشه خودتون رو به کشتن فقط ندید، چون بعضی وقتا اشتباهی تو مسیر اشتباه خلاف جهت جاده می‌ده.»

– «منم تاکسی اینترنتی هستم و کاربر مسیریاب‌های ایرانی، باورکنید اول که نشان داشتم، من رو از روی پل‌هایی که اصلا دوچرخه هم بره روش می‌شکنه، داشت عبور می‌داد که خدا دلش به حال بچه هام سوخت و فهمیدم، اونم توسط مسافر، در کوچه ای هم من را برد که نه توانستم بیرون بیایم و نه عقب جلو بروم و آینه هایم شکست، اکنون به بلد پناه آورده ام و بلد کمی بهتر است، هرچند که ما بیشتر راه‌هایی را که بلدیم، از مسیریاب استفاده نمی‌کنیم. چون متاسفانه هم مسیر را دور می‌کند و هم طولانی.»

– «من نشان استفاده می‌کنم، یه جوری لقمه رو دور سرم می‌چرخونه که زمین و زمان رو با بد دهنی مواجه می‌کنم. البته به خاطر فیلتر ویز مجبورم با نشان همچنان بانشاط باشم.»

– «مملکتی که کارت ملی نداره بده دست مردمش، اپ کجا بود، خدا برکت بده به وی پی ان های رایگان، بمیرم هم این دوتا اپ رو نصب نمی‌کنم وای به حال استفاده، حداقل حسن ویز اینه که پلیس ها رو نشون می ده، که هیچکدوم از این دو اپ اشغال اعلام نمی‌کنن.»

– «من راننده اسنپم. ویز عالیه، چرا؟ گیر نمی‌کنه، چپ و راست رو درست می‌گه، مسیر رو زود پیدا می‌کنه به کوچه بن بست نمی خوری، لال نمی‌شه، وسط راه گیر نمی‌کنه. راننده اسنپ خوب می‌دونه وسط راه که مسافر تغییر مسیر می‌ده با ویز می‌تونی تو چند ثانیه مسیر جدید رو انتخاب بکنی. ولی برنامه های ایرانی اصلا این امکانات رو نداره که هیچ، کلا مسیر جدید رو بزنی نمیفهمی چی می‌شه. نت قطع بشه، ویز کار می‌کنه با جی پی اس، ولی ایرانی ها کار نمیکنه. حتی آفلاین هم زدم باز ایرانی به درد نمی‌خوره اون کسی که فیلتر می‌کنه بفهمه اول باید برنامه مورد تایید کاربر باشه، با فیلتر کاری درست نمی‌شه جیب اپراتورها پر میشه یا علی.»

– «شما ویز رو با بلد و نشان مقایسه می‌کنید؟؟؟؟؟؟؟ انگار طلا رو با حلب کهنه مقایسه کنی.. ویز، انگار یکی کنارت نشسته، نقشه دستشه با راهنمایی کامل، دوستانه داره برات توضیح می‌ده ولی مسیریاب داخلی کاری باهات می‌کنه خستگی کار صد برابر بشه.»

– «به هیچ عنوان این دو اپ با ویز قابل قیاس نیستن، من تو هر مسافرتی که رفتم با خیال راحت مسیر رو به ویز دادم و بدون کوچکترین اشتباه به مقصد رسیدم، بابت شارژ باتری هم اگه گزینه صرفه جویی رو فعال کنید خیلی تاثیر داره، ودر آخر اینکه فقط ویز ، فیلتر هم باشه ، بازم ویز.»

– «نشان و بلد هیچ کدوم ارزش ندارن چون من چند مدت ویز رو داشتم و واقعا مقایسه ویز با نشان و بلد اصلا بی معنی هست. مگر واسه کسانی که ویز رو نداشتن و اطلاع کاملی از ویز ندارن.»

– «من راننده اسنپ هستم چاره ای ندارم و فقط از مسیریاب نشان استفاده می‌کنم، مسیری که می‌دونم میشه مدت 10 دقیقه رفت میزنه 16 دقیقه و یا کوچه هایی که بن بست هستند درست و دقیق نشون نمیده، به هر حال اون موقع که ویز بود عالی بود امیدوارم کسانی پیدا بشن که بتونن حتی دقیق تر از ویز با امکانات بهتری برنامه ای بسازن و تکلیف ما راننده ها هم مشخص بشه با این گرونی و بنزین 3000 تومانی.»

– «من کلا به ویز اعتماد دارم، هم سریعه هم دقیق هستش و به موقع مسیرها رو مشخص می‌کنه ، فیلتر شکن رو روشن کردی مسیر رو پیدا کردی می‌شه هم فیلتر شکن و هم اینترنت رو قطع کرد تا باطری مصرف نکنه و فقط جی پی اس فعال باشه. تو ایرانی ها نشان از همه بهتره ولی گاها دیر مسیر رو می‌گه و منحرف می‌شی.»

– «بلد و نشان برای اینکه بتونن با ویز وارد رقابت بشن راه سختی پیش رو دارن و لازمه اون، ایجاد فضای رقابتی با سایر اپلیکشن ها است.»

– «من از بلد استفاده میکنم بخاطر اینکه ویز فیلتره. ویز مسیریابی خوبی داره و اشتباه نداره ولی بلد هر از گاهی خطا داره، بعضی جاها قطع می‌شه بعضی مواقع گویندش لال می‌شه و در برخی خروجی های نزدیک به هم، خروجی اصلی رو می‌گه نه اونیکه باید بپیچی و اشتباه میری. ویز حتی تصادفات رو می‌گه. به هر حال به نظرم بلد به عنوان یه برنامه ایرانی خوب کار میکنه و در همین حد هم خوبه و اگر نقایص رفع شه عالیه.»

– «ویز بهترین بود، هیچوقت اشتباه نمی رفت، قطع نمی شد، تو کوچه بن بست نمی رفت، قبل از رسیدن به خروجی ها چندین بار تکرار می کرد، خیلی سرتر و بهتر از نشان و بقیه بود. چندین ماهه که درآمد تاکسی های اینترنتی پایین آمده، نشان و بلد خیلی دیر باز می‌شه و برگشت به صفحه خیلی طول می کشه. باید آنها را تقویت کنند تا بتوانند با ویز رقابت کنند. اگر ویز فیلتر نمی شد کسی سمت بلد و نشان نمی رفت. اگر ارتقاء پیدا کنند خیلی خوب خواهد بود.»

– «من از ویز استفاده می‌کنم و خیلی هم راضی هستم. هیچ اشتباهی نداره ولی اپلیکیشن های ایرانی دارند و یا می‌بینی بعضی از خیابان‌ها را ننوشته اند. ویز بهتره.»

– «ویز با بلد یا نشان اصلا قابل مقایسه نیست، ویز خیلی بهتره. این بلد که به درد هیچی نمی‌خوره. باید اسمش رو میزاشتن نابلد، آدم رو گمراه می‌کنه.»

https://pioio.com/mag/2019/08/06/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88/

– «به نظر من گذاشتن حق انتخاب به کاربران مهمتر از اینه که شما اول فیلتر کنید، بعد کاربر مجبور باشه از اپلکشن تحمیلی استفاده کنه. کاربر خودش عقل و شعور کافی برای انتخاب داره. من خودم ویز استفاده می‌کردم. ولی حالا از سر اجبار، به خاطر فیلترینگ از نشان استفاده می‌کنم. ولی این استفاده من، همیشه با نارضایتی و از سر اجباره. یه خورده منطقی در مورد حق انتخاب کاربر فکر بکنید.»

– «اگر کاربران بخصوص رانندگان تاکسی‌های اینترنتی مجبور به استفاده از مسیریاب‌های ایرانی نباشند، مطمئن باشید که اعتماد بیشتری به انواع ایرانی آن خواهند کرد. در ضمن بستر رقابت منصفانه بین ویز و مسیریاب‌های ایرانی، باعث پیشرفت و رفع اشکالات و بهبودی هرچه بیشتر آنان خواهد شد.»

– «مسیریاب‌های ایرانی کلا سم هستن برای گوشی، مسیریابی غلط یا گاها طولانی تر کردن مسیر و مهم تر از همه مصرف بیش از حد باتری. بنده همچنان از ویز استفاده می‌کنم و ازش راضی هستم»

– «تنها دلیل استفاده ام از نشان، نشون دادن سرعت گیرها است. اما وقتی حس و حال فیلترشکن رو داشته باشم حاضرم با ویز کار کنم. نشان اپ خوبی هست و میشه بهش نمره 20 داد. اما در مقابل به ویز باید 100 داد.»

رضایت از مسیریاب‌های داخلی

گروهی از مخاطبان هم از کار با مسیریاب‌های ایرانی راضی هستند.

– من از بلد استفاده می کنم، ممکنه ایرادتی داشته باشه اما اگه حمایت بشه حتما خیلی بهتر هم می‌شه، حمایت منظورم حمایت خودمونه نه دولت که قطعا هیچ حمایتی نمی‌کنه. من ترجیح می‌دم از یه نرم افزار داخلی استفاده کنم تا نرم افزاری که نخست وزیر رژیم کودک کش، باافتخار گفت متعلق به اسرائیله.»

– «من از برنامه نشان استفاده می‌کنم، واقعا عالیه خیلی هم به روز. دقیق ما رو از مبدا و به مقصد میرسونه.»

– «تخصص بنده توسعه نرم افزار هست. نشان و بلد هر دو تیم فنی قدرتمند و آینده خیلی روشنی دارند.»

– «من نشان رو بیشتر قبول دارم چون طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا رو مشخص می‌کنه، سرعت گیرها رو هشدار می‌ده و مسیریابی از مسیر سر راست هم داره که اگه خواستی از کوچه پس کوچه نری.»

– «نشان رو استفاده کردم، هم اسم خیابان رو می‌گه و هم محدوده طرح رو مشخص می‌کنه و از اونجا اگه نخوایی ادرس نمی ده، ولی ویز و گوگل مپ ندارنش، ترافیک رو هم تا حدودی دور میزنه، سرعتش خوبه و کرش نمیکنه، جای کار داره و ضعف هایی داره اما راضی بودم دمشون گرم.»

– «من از ویز استفاده می کردم و گاها یهو وسط مسیریابی، برنامه خود به خود بسته می‌شد، برای همین نشان نصب کردم و از سبکی و سرعتش تعجب کردم که یک اپ داخلی با این کیفیت داریم. اگه نگاه سوگیرانه نداشته باشیم قضاوت بهتری خواهیم داشت.»

کلام آخر

با وجود تمامی معایبی که نشان دارد ، اما با توجه به رقبای داخلی خود ، به جرئت می توان گفت قدم های بزرگی برداشته است و در بسیاری از موارد بد نیست ، خوبه . این مقاله را به جهت راهنمایی بیشتر کاربران عزیز و رفع این مشکلا توسط تیم نشان نوشتیم تا شاهد پیشرفت روز افزون این مسیریاب داخلی باشیم . واضح است که این اپ در ابتدای راه خود قرار دارد و نمی تواند به صورت کامل با نمونه های مشابه خارجی مقابله کند ، اما انتظار می رود هر روز معایب را برطرف کرده و بتواند به خوبی جایگزین ویز و گوگل مپ شود .

به شخصه هنوزنمی توانم به نشان و امثالهم اعتماد کنم ، و هنوز هم ویز اپلیکیشن مورد علاقه مند در مسیر یابی می باشد . امیدوارم با حضور متخصصان داخلی و جمع آوری نخبه های این زمینه ، نشان به مسیریابی پخته تبدیل شود .

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

ساعدی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی گفت:

  تحلیل خوبی نبود
  شخصاً هم از گوگل مپ هم ویز هم نشان استفاده کردم
  این درست که نرم افزارهای مشابه سازی شده ایرانی نتونستن بازاریابی خوبی داشته باشن ولی نشان از این غائله مستثناء
  نشان نقشه خودش داره و این بهش کمک کرده جزئیات دقیق تری ارائه بده و یکی از ویژگی های مثبت دیگش پشتیبانی از زبان های بومی کشور

  1. مدیر سایت گفت:

   کاملا مخالفم .
   بله ویژگی های مثبتی داره ولی رقابت سالم باید وجود داشته باشه
   به شخصه هیچ وقت حاظر نیستم گوگل مپ و ویز رو بزارم کنار و نشان رو استفاده کنم
   حداقل در حال حاظر.