بازدید 157
0

ویروس سرماخوردگی معمولی می‌تواند کرونا را از میدان به در کند

ویروس سرماخوردگی معمولی می‌تواند کرونا را از میدان به در کند

ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد اخبار کرونا عملکرد کرونا و سارس 

نتایج پژوهشی تازه‌ نشان می‌‎دهد ویروسی که باعث سرما خوردگی عادی می‌شود می‌تواند تا حد زیادی ویروس کرونا را از سلول‌‎های بدن بیرون کند.ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد
بعضی ویروس‌ها برای ایجاد عفونت در بدن با هم رقابت می‌کنند و پژوهشگران دانشگاه گلاسکو اسکاتلند می‌گویند راینوویروس یا ویروس سرماخوردگی معمولی (common cold virus) می‌تواند در این رقابت ویروس کرونا را از میدان به در کند.
به گفته این محققان تاثیر این پدیده ممکن است کوتاه مدت باشد اما راینوویروس‌ها آن قدر شایع هستند که می‌توانند در مغلوب کردن ویروس عامل کووید۱۹ تاثیر داشته باشند.
برای فهم بهتر این موضوع سلول‌های داخل بینی، گلو و ریه را مانند ردیفی از خانه‌ها در نظر بگیرید. وقتی یک ویروس داخل می‌شود، می‌تواند در را برای ویروس‌‎های دیگر هم باز بگذارد یا این که در را پشت سرش ببندد و خانه را تصاحب کند.
آنفلوانزا یکی از خودخواه‌ترین ویروس‌هاست که تقریبا همیشه به تنهایی بدن را دچار عفونت می‌کند. اما ویروس‌های دیگری مانند آدنوویروس بیشتر اهل شراکت هستند.

درباره این که ویروس سارس-کوو-۲ در دنیای اسرارآمیز بده‌بستان ویروس‌ها چطور عمل می‌کند، گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شده است.
مشکل اصلی دانشمندان برای تحقیق درباره این موضوع این است که در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت سفت و سخت اصول بهداشتی، شیوع انواع مختلف ویروس به شدت محدود و مطالعه درباره آنها سخت‌تر شده است.
گروه پژوهش مرکز تحقیقات ویروسی گلاسکو برای مطالعه درباره این موضوع نمونه‌ای مشابه از لوله‌های تنفسی بدن انسان با همان گونه‌های سلولی ساخته‌ و آن را با سارس-کوو-۲ و راینوویروس که یکی از شایع‌ترین عفونت‌های سرماخوردگی است، آلوده کرده‌ است.

اگر راینوویروس و سارس-کوو-۲ هم‌زمان به سلول برسند، تنها راینوویروس موفق به ایجاد عفونت می‌شود.
اگر راینوویروس ۲۴ ساعت زودتر وارد سلول‌ها شود، سارس-کوو-۲ هیچ شانسی برای ایجاد عفونت ندارد.
حتی اگر ویروس کرونا ۲۴ ساعت زودتر به سلول‌ها برسد، باز هم راینوویروس جای خود را باز می‌کند و رقیب را از کار می‌اندازد.

دکتر پابلو مورسیا گفت: “سارس-کوو-۲ خارج نمی‌شود، بلکه با مانعی جدی از طرف راینو ویروس روبرو می‌شود… خیلی جالب است که شیوع بالای راینوویروس، می‌تواند عفونت جدید با سارس-کوو-۲ را بی‌اثر کند.”
قبلا هم تاثیرات مشابه این پدیده مشاهده شده است. سال ۲۰۰۹ شیوع گسترده راینوویروس به عنوان یکی از عوامل تاخیر همه‌گیری آنفلوانزای خوکی در بخشی‌هایی از اروپا معرفی شد.
آزمایش‌های بیشتر نشان داده است که راینوویروس باعث نوعی واکنش ایمنی در سلول‌های آلوده به این ویروس می‌شود که توانایی تکثیر سارس-کوو-۲ را از بین می‌برد.
وقتی محققان جلو این واکنش ایمنی را گرفتند، میزان ویروس کووید به همان سطحی رسید که در غیاب راینو ویروس تولید می‌شد.

با وجود این کووید می‌تواند با گذشتن فصل سرما و کم شدن راینوویروس‌ها و پایین آمدن سطح واکنش ایمنی، دوباره فعال‌تر شود.
دکتر مورسیا می‌گوید: “واکسیناسیون به همراه رعایت بهداشت و همین طور نحوه تعامل ویروس‌ها می‌تواند ابتلا به سارس-کوو-۲ را کاهش دهد، اما در این میان واکسن زدن بیشترین تاثیر را دارد.”
پروفسور لارنس یانگ، از دانشکده پزشکی واریک، می‌گوید راینوویروس که عامل اصلی سرماخوردگی عادی است “بسیار مسری” است.
به گفته آقای یانگ مطالعات نشان می‌دهد “این عفونت مرسوم می‌تواند بر فراگیری کووید-۱۹ تاثیر بگذارد، به خصوص در دوره پاییز و زمستان که سرماخوردگی فصلی بیشتر شایع است.”
این که در زمستان آینده این معادلات دقیقا چه نتیجه‌ای خواهد داشت هنوز معلوم نیست.
ویروس کرونا احتمالا همچنان خواهد بود و عفونت‌های دیگری که در دوره همه‌گیری کووید، به شدت کم شده بودند، به خاطر ضعف ایمنی بدن نسبت به آنها، دوباره برمی‌گردند.
دکتر سوزان هاپکینز از نهاد “بهداشت عمومی انگلستان” هم درباره “زمستان سخت” آینده هشدار داده است.
“ممکن است شاهد افزایش شدید آنفلوانزا باشیم. بقیه ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زای تنفسی هم ممکن است در سطحی بالا شیوع پیدا کند.”با توجه به آغاز فرایند واکسیناسیون شما می توانید از طریق این مقاله ثبت نام واکسن کرونا خود را انجام دهید.
ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد ویروس سرماخوردگی کرونا را از بین می برد اخبار کرونا اخبار کرونا اخبار کرونا اخبار کرونا اخبار کرونااخبار کرونا  عملکرد کرونا و سارس  عملکرد کرونا و سارس  عملکرد کرونا و سارس عملکرد کرونا و سارس  عملکرد کرونا و سارس  عملکرد کرونا و سارس  عملکرد کرونا و سارس کووید۱۹  کووید۱۹  کووید۱۹  کووید۱۹  کووید۱۹  کووید۱۹ کووید۱۹  کووید۱۹  کووید۱۹ 

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

ساعدی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *