فوبیا
بازدید 163
0

فوبیا چیست؟ انواع فوبیا و روش های درمان

فوبیا ، هراس یک واکنش ترس بیش از حد و غیرمنطقی است. اگر هراسی دارید ، ممکن است هنگام مواجهه با منبع ترس خود احساس عمیق ترس یا وحشت را تجربه کنید. ترس می تواند از یک مکان ، موقعیت یا موضوع خاص باشد. برخلاف اختلالات اضطراب عمومی ، هراس معمولاً به چیزی خاص مرتبط است.

تأثیر فوبیا می تواند از آزاردهنده تا ناتوانی شدید باشد. افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس آنها غیر منطقی است ، اما آنها قادر به انجام کاری در مورد آن نیستند. چنین ترسهایی می تواند در کار ، مدرسه و روابط شخصی اختلال ایجاد کند.

تخمین زده می شود 19 میلیون آمریکایی فوبیا دارند که در برخی از نقاط زندگی آنها مشکل ایجاد می کند. اگر ترسی دارید که مانع از لذت بردن از زندگی شما می شود ، از پزشک خود کمک بگیرید.

علل

عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ایجاد فوبیا شوند. کودکانی که از خویشاوندی نزدیک با اختلال اضطراب برخوردار هستند در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند. حوادث ناراحت کننده ، مانند تقریبا غرق شدن ، می تواند هراس ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض فضاهای محدود ، ارتفاعات شدید ، و گزش حیوانات یا حشرات همه می توانند منبع فوبیا باشند.

افرادی که شرایط پزشکی مداوم دارند یا نگرانی های بهداشتی دارند ، اغلب فوبیا دارند. شیوع بالایی در افرادی که بعد از آسیب های مغزی فوبیا را تجربه می کنند وجود دارد. سوء مصرف مواد و افسردگی نیز به فوبیا مرتبط هستند.

فوبیا علائم مختلفی از بیماریهای روانی جدی مانند اسکیزوفرنی دارد. در اسکیزوفرنی ، افراد دچار توهمات بینایی و شنوایی ، هذیان ، پارانویا ، علائم منفی مانند آنهودونی و علائم بی نظمی هستند. فوبیا ممکن است غیر منطقی باشد.

آگورافوبیا

Agoraphobia ترس از مکان یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آن فرار کنید. خود این کلمه به “ترس از فضاهای باز” اشاره دارد. آنها غالباً از شرایط اجتماعی اجتناب می کنند و در خانه خود باقی می مانند. بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که در محلی که نتوانند از آنجا فرار کنند ، حمله وحشت داشته باشند. کسانی که مشکلات بهداشتی مزمن دارند ممکن است ترس داشتن نیاز اورژانسی پزشکی در یک مکان عمومی یا جایی که هیچ کمکی در دسترس نباشد ، داشته باشند.

هراس اجتماعی

هراس اجتماعی نیز به اختلال اضطراب اجتماعی گفته می شود. این نگرانی شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند به انزوا منجر شود. هراس اجتماعی می تواند آنقدر شدید باشد که ساده ترین تعامل ، مانند سفارش در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن ، می تواند باعث وحشت شود. افراد مبتلا به هراس اجتماعی اغلب برای جلوگیری از موقعیت های عمومی از راه خود خارج می شوند.

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد موقعیت ها یا اشیاء خاصی را دوست ندارند ، اما برای اینکه یک هراس واقعی باشند ، ترس باید در زندگی روزمره دخالت کند. در اینجا چند مورد متداول دیگر ذکر شده است:

Glossophobia: این به اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت کردن در مقابل مخاطب معروف است. افراد مبتلا به این هراس هنگامی که حتی در مورد بودن در مقابل گروهی از افراد فکر می کنند علائم جسمی شدیدی دارند. درمان های گلوکزوفوبیا می توانند شامل درمان دارویی باشند.

آکروفوبیا: این ترس از ارتفاع است. افراد مبتلا به این هراس از کوه ، پل و یا طبقه بالاتر ساختمانها خودداری می کنند. علائم این بیماری شامل سرگیجه ، عرق کردن و احساس این است که گویی آنها از بین می روند یا هوشیاری را از دست می دهند.

کلستروفوبیا: این ترس از فضای بسته و محکم است. در صورت سوار شدن در اتومبیل یا آسانسور ، کلاوستروفوبیای شدید می تواند به خصوص ناتوان کننده باشد.

Aviophobia: این همچنین به عنوان ترس از پرواز شناخته می شود.

فوبیای دندانپزشکی: ترس از دندانپزشک یا رویه های دندانپزشکی است. این هراس به طور کلی بعد از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشک ایجاد می شود. در صورت جلوگیری از مراقبت های لازم از دندان می تواند مضر باشد.

هموفیوبیا: این هراس خون یا آسیب است. فرد مبتلا به هموفیوبی ممکن است هنگام دیدن خون خود یا خون شخص دیگری غش کند.

آراکنوفوبیا: این به معنای ترس از عنکبوت ها است.

سینوفوبیا: ترس از سگها است.

Ophidiophobia: افراد مبتلا به این هراس از مارها هراس دارند.

گره بینی: این فوبیا ترس از شب یا تاریکی است. تقریباً همیشه به عنوان یک ترس معمولی از کودکی شروع می شود. هنگامی که دوران نوجوانی گذشته است ، یک فوبیا در نظر گرفته می شود.

عوامل خطر

افرادی که مستعد ژنتیکی اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فوبیا باشند. سن ، وضع اقتصادی  و جنسیت به نظر می رسد که عوامل خطر فقط برای هراسهای خاص هستند. به عنوان مثال ، زنان احتمالاً دچار فوبیای حیوانات هستند. كودكان يا افرادي كه وضعيت اقتصادي اجتماعي پاييني دارند ، احتمالاً دچار هراس اجتماعي هستند. مردان اکثر مبتلایان به فوبیای دندانپزشک و پزشک را تشکیل می دهند.

گزینه های درمان

درمان فوبیا می تواند شامل تکنیک های درمانی ، داروها یا ترکیبی از هر دو باشد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) متداول ترین روش درمانی برای فوبیاست. این شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است. این روش درمانی می تواند افراد را فریب دهد و اضطراب را کاهش دهد.

درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی ، عقاید ناکارآمد و واکنش های منفی به وضعیت هراس متمرکز است. تکنیک های جدید CBT از فناوری واقعیت مجازی استفاده می کنند تا با خیال راحت مردم را در معرض منابع فوبیای خود قرار دهند.

دارو

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب می توانند به آرام کردن واکنشهای عاطفی و جسمی در برابر ترس کمک کنند. اغلب ، ترکیبی از دارو و درمان حرفه ای مفیدترین است.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

سینا خانی

سینا خانی هستم، رشته ی کامپیوتر و از یادگیری مطالب جدید و تاپیک های روز دنیا لذت می برم. و با نوشتن مقاله می تونم اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بذارم و از این طریق به انسان های دیگه کمک کنم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *